Jak na to – ČLÁNKY – vkládání, editace, fotky

Máte chuť napsat článek na Veselého kocoura a nevíte, jak na to? Tady je souhrn postupu.

 1. Kliknete nahoře na liště na políčko Akce.
 2. Rozbalí se menu, kliknete na Vytvořit příspěvek.
 3. Kurzor bliká ve velkém rámečku nahoře – tam patří název vašeho článku.
 4. Po napsání nadpisu překliknete na velkou prázdnou stránku níže a píšete (nebo kopírujete) článek.
 5. Nad prázdnou stránkou jsou různá tlačítka – pomocí jich můžete text zvýraznit – kurzívou (I), tučným písmem (B), přeškrtnutým písmem,  apod. – buď si před začátkem psaní kliknete na příslušné tlačítko a píšete kurzívou apod. a na konci textu znovu kliknete na tlačítko a tím funkci vypnete, nebo po napsání celého textu označíte tahem myši tu část textu, kteriu chcete změnit na kurzívu apod. a pak kliknete na vybrané tlačítko. Můžete i šoupat s textem doleva, doprava, na střed, zvětšovat písmo, měnit barvu písma – vše v tlačítkách nahoře. Pokud kliknete na tlačítko „rozšířené možnosti“, objeví se vám další řádek tlačítek.
 6. Nezapomeňte dělat odstavce – text je lépe čitelný.
 7. Vkládání odkazů do textu – chcete-li do textu vložit odkaz na nějakou jinou webovou stránku, kliknete na tlačítko s názvem Vložit/Upravit odkaz (vypadá jak našikmo položená sponka). Rozkliknete, objeví se rámeček, před kterým je napsáno URL. Do rámečku vložíte URL adresu (tu najdete na horním řádku stránky, kterou chcete vložit do textu). Do dolního řádku vložíte zkrácený popis (například vkládáte odkaz na stránky zoohitu, tak napíšete Zoohit) a hlavně zaškrtněte políčko „Otevřít odkaz v novém okně/záložce“. Nakonec dáte „Vytvořit odkaz“ a máte v textu zeleným písmem vypsaný odkaz, na který když čtenář klikne, dostane se přímo na web kam odkazujete.
 8. Vkládání fotografií do textu – jsou dva způsoby – buď vkládáte fotku, kterou máte u sebe na počítači, nebo fotku, která už je na umístěná někde na internetu.
  a) fotka z počítače – musí se vložit do knihovny fotografií na Veselém kocourovi. Postup je následující:
  – Kurzorem si stoupnete na místo, kde chcete mít fotku umístěnou a kliknete na to místo.
  – Přejedete myší  na nápis „Mediální soubory“ a kliknete na něj.
  – objeví se Vložit soubor, pod tím Nahrávání souborů a Knihovna médií – v té uvidíte spoustu fotek, co tam vkládali autoři před vámi.
  – Kliknete na Nahrávání souborů – objeví se hláška „Přetáhnout soubory z počítače“ nebo „Vybrat soubory“. Kliknete na „Vybrat soubory“, rozbalí se proklik na váš počítač a vy si vybíráte fotku ze souborů, které máte uloženy u sebe na počítači. Vyberete příslušnou fotku, označíte ji a kliknutím na „Otevřít“ natáhnete fotografii do knihovny fotografií na Veselém kocourovi. Potom už jen kliknete vpravo dole na oranžové políčko „Vložit do příspěvku“ a fotografii máte v příspěvku.
  – Pokud jste fotografii omylem dali na špatné místo v textu, nic se neděje. Fotografii smažete (kliknete na fotografii, objeví se řádka tlačítek, poslední je x (odstranit), kliknete na x a fotografie se z textu smaže. Pořád ale zůstává v knihovně, takže můžete přejet myší na místo, kde chce fotografii opravdu mít, kliknout tam a znovu najet do knihovny, vybrat svoji fotku – klikem – a dát „Vložit do příspěvku“.
  – je dobré mít „odentrováno“ – čili vkládat fotku až na druhý řádek po textu.
  b) fotografie z internetu (fotky na rajčeti a kdekoliv jinde na webech) – tady pozor na autorská práva, nejjistější je vkládat fotky svoje. Postup:
  – Najdete si obrázek, který chcete z webu vložit.
  – Kliknutím ho zvětšíte a poté na něj kliknete pravým tlačítkem myši.
  – Objeví se sloupec nabídek, najdete řádek „Kopírovat adresu obrázku“ a klikněte na něj levým tlačítkem myši.
  – vrátíte se na rozepsaný článek, postavíte se kurzorem na místo, kde chcete mít fotografii, kliknete a potom přejdete opět na „Mediální soubory“.
  – Nepůjdete do knihovny, ale v levém sloupci kliknete na řádek „Vložit z URL adresy“.
  – rozbalí se stránka, na které je dlouhý rámeček, začínající http:// – toto http:// celé vymažete a pak ctrlV vložíte adresu, kterou jste si zkopírovali u otevřené fotografie – do řádku se vám napíše dlouhá řada písmen a číslic a pokud je vše v pořádku, pod řádkem se objeví náhled na vkládanou fotografii.
  – pokud se fotografie neobjeví, smažte celý řádek v rámečku – ale opravdu komplet celý, rámeček musí být prázdný, vraťte se na fotografii na webu, opět rozklikněte a opět okopírujte adresu obrázku.
  – Jakmile uvidíte obrázek na náhledu, sjeďte myší dolů na stránku a oranžovým tlačítkem „Vložit do příspěvku“ vložte fotografii do článku.
 9. Uložení článku – pokud chcete na článku dál pracovat, uložte si jej tlačítkem „Uložit koncept“ – potom se k článku můžete kdykoliv vrátit. 
 10. Odeslání článku k vydání
 11. Editace – oprava v článku
  Našli jste si dodatečně v odeslaném článku chybu? Nic se neděje. I když je článek už uložený, můžete jako autor do něj stále vstupovat, přepisovat jej a upravovat. Kliknete nahoře u článku na tlačítko „Upravit“ a článek se vám rozbalí v editovacím režimu. Po opravě pak znovu článek odešlete ke schválení.

Pokud se vám něco nedaří, nebo si nevíte rady,  ráda poradím – buď přes mail redakce@veselykocour.cz nebo v chatu. Nebojte se toho, můžete zkoušet, jak co jde – přinejhorším se přece dá článek úplně vymazat… a začít znovu a lépe :).

web pro všechny kočkomily