Drabblicí dubben

Další dvě témata, další čtyři drabblíky.  Tentokrát si porovnáme, jak to bylo předtím a potom  a nakoukneme pod sukénku bezpečnosti letového provozu.

Díky, že jste

Drabble:

Jezdili jsme na výlety, domů nechvátali – děti dospělé, vylétly do světa. Doma klid, mír, pořádek. Ale taky nuda, což jsme ovšem netušili.
Pak překročil práh malý zrzavý uzlíček. Utopili jsme se v jeho modrých zhnisaných očích, jihli nad obrovskýma zasvrabenýma ušima… a nic už nebylo jako předtím.
Chvátali jsme domů – přece ho nenecháme samotného tak dlouho! Ne, nezlobte se, na víkend nepřijedeme, máme doma kotě (přesně ta slova, co jsme předtím vůbec nechápali, a trávili večery tím, že místo televize jsme sledovali malého roztomilého kocourka.
Pak přišli další.
Nuda se vztekle odstěhovala jinam.
Díky, že jste nás našly, kočky naše.

Závěrečná poznámka:

Možná trochu prvoplánové. Ale od srdce…

Je lepší shořet…

Fandom:
Úvodní poznámka:

NESOUTĚŽNÍ! BEZ NÁROKU NA BOD!

Dnes to bude historie poměrně nedávná, 23 let opravdu není mnoho. Ale historie už to bohužel je…

About a Girl

Drabble:

„Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Dnes je tomu 23 let, kdy zemřel Kurt Cobain. Zpěvák, jehož doběhla vlastní sláva, zpěvák, který vytáhl grunge hudbu z garáží a dostal ji na první místa hitparád.
Jenže… byl to možná právě úspěch, který ho zničil. Roztěkaný život, roztěkaná hudba, sláva, drogy, život nahoře, život dole, drogy, žena, turné, dítě, tlak producentů, první pokus o sebevraždu, léčba, útěk, druhý pokus… a poté vstup do Klubu 27.

Změnila ho hudba? Nebo úspěch? Bylo mu lépe přetím, nebo potom? Kdo ví…

„Je lepší shořet než vyhasnout…“

Závěrečná poznámka:

Pár informací pro ty, kterým neříká nic Klub 27

Koridor podesta – půda plně vytížen

Úvodní poznámka:

Přístup na půdu je u nás netypický. My (domácí) se tam dostaneme jen po žebříku, kočky na půdu skáčou z podesty přes schodiště. Je to necelé dva metry vzdušnou čarou. Je pravda, že kvůli kočkám, které půdu milují, je roleta, která má zakrývat vchod na půdu většinou hodně vytažená, takže se trefují do otvoru tak 40×90 cm. Našikmo.

Drabble:

„Chachá, Tobiáši, na mě nemáš!“
„Počkej, Barbušáku, ti dodrbu kožich!“
A už letíme. Obývák, předsíň, schody, ložnice, postel – jé bacha, tady někdo spí, no, už nespí – podesta a hop na půdu! Dvoumetrový přeskok přes schodiště mě baví! Hele, těžkotonážní Tobiáš bude taky skákat, cha, já mu ukážu! Hop do protisměru!

Auauau, to se nepovedlo, naštěstí padat umíme! Jsme kočky, přece!
Otočíme se, chvíli se poměřujeme a pak jedeme znovu.
Schody, předsíň, obývák, předsíň, schody, ložnice, kde už se kdovíproč nespí, podesta, hop na půdu, brzdím – au, ta sedla!
Jak, mám dávat bacha, Rozáro jedna černobílá?
Dneska máme letecký den my!

Mnich, který letěl

Fandom:
Úvodní poznámka:

NESOUTĚŽNÍ! BEZ NÁROKU NA BOD!

Anglie, kolem roku 1000

Drabble:

„Ustupte!“
„Běžte jinam!“
„Tam si nestoupejte, ať má místo!“
„Pozor na děti!“
Kolem kamenné zvonice se přeléval dav zvědavců. Benediktin Eilmer bude létat! Vyrobil si křídla z vrbového proutí a pergamenu!
„Skočil?“
„Ještě ne!“
„Už?“
Eilmerovi na věži tlouklo srdce jak o závod. Teď, anebo nikdy! Dokáže to, co Ikarus?
Odraz a… letí! LETÍ!
Dlouhých 200 metrů plachtil Eilmer, než, slovy kronikáře Wiliama z Malmesbury „Zmítán prudkostí větru a vírem vzduchu, stejně jako svou unáhleností, spadl. Zlomiv si obě nohy, navždy zůstal chromý.“

Přežil.
Belhaje se o berlích všem vysvětloval, že ví, kde se stala chyba.
Neudělal si vzadu ocas!

Závěrečná poznámka:

Létání přitahovalo lidi odedávna. Maur Armen Firman sestrojil něco jako závěsný kluzák z plátna již kolem roku 825 a údajně měl vykonat úspěšný let z věže v Cordóbě. Mnich Eilmer z Malmesbury (asi 981 – 1069) provedl svůj let z věže vysoké přibližně 25 metrů. Uletět měl dle dobových záznamů více než jeden furlong (osmina míle, cca 200 metrů) a příčinou jeho neslavného pádu byla zřejmě panika, která se ho při letu zmocnila. Chtěl svůj pokus znovu opakovat, ale opat mu další pokusy zakázal.
Kulhavý Eilmer se stal známou postavou v opatství. Proslavil si také jako člověk, který dvakrát v životě spatřil Halleyovu kometu, neboť se dožil opravdu úctyhodného věku. Poprvé ji zahlédl jako chlapec v roce 989, podruhé v roce 1066 už jako ctihodný kmet.

Uložit

Uložit

6 komentářů u „Drabblicí dubben“

Napsat komentář