Stručně o… barvách kočičí srsti. 2) Bílá

Bílé zbarvení srsti koček může mít dvě příčiny:

 • Albinismus – genetická mutace, kdy v těle jedince nevzniká žádné barvivo melanin – takový jedinec je celobílý s červenýma očima. Tato forma zbarvení je u koček vzácná.
 • Maskovací gen W – kočka vytváří v těle melanin, ale ten není vidět, protože ho zakrývá svým účinkem přítomnost genu W pro celobílé zbarvení. Jak už bylo vysvětleno dříve, gen je tvořen dvěma alelami. I tento gen existuje ve dvou variantách alel – W a w. Proto i zde vznikají tři varianty kombinací – WW, kdy jedinec je celobílý, Ww, kdy jedinec je celobílý, ale má vlohu pro jiné zbarvení, a ww, kdy jedinec je jiný než bílý.

U této varianty bílého zbarvení mohou být oči v jakýchkoli barvách (kromě červené). Často se vyskytuje u jednoho nebo obou očí modré zbarvení.

Jaké zbarvení se skrývá pod bílým maskováním lze zjistit, nebo spíše odhadnout, až podle zbarvení případných potomků dané kočky, nebo prozkoumáním zbarvení předků.

bílá kočka - albinismus (červené zbarvení očí)
bílá kočka – albinismus (červené zbarvení očí)

U bílých koček, zejména modrookých, se často vyskytuje hluchota. Mechanismus vzniku této hluchoty není zcela objasněn, uvádí se nedostatek pigmentu ve vnitřním uchu (tento pigment je nutný pro přenos vzruchu). U bílých zvířat je také vyšší pravděpodobnost vzniku kožních nádorů.

bílá kočka s modrýma očima
bílá kočka s modrýma očima
bílá kočka s nestejně zbarvenýma očima
bílá kočka s nestejně zbarvenýma očima
bílá kočka se žlutýma očima
bílá kočka se žlutýma očima

Bílá skvrnitost srsti koček je ovlivněna genem S. I tento gen existuje ve dvou variantách alel – S a s. Kombinace alel SS zapříčiní vznik bílých skvrn v srsti, Ss také způsobí bílou skvrnitost, ale v menším rozsahu, a kombinace ss způsobí, že kočka nemá bílé skvrny.

černá kočka s bílými skvrnami - tuxedo
černá kočka s bílými skvrnami – tuxedo
červená kočka s bílými skvrnami - van - a nestejně zbarvenýma očima
červená kočka s bílými skvrnami – van – a nestejně zbarvenýma očima
černě želvovinová kočka s bílými skvrnami - harlekýn
černě želvovinová kočka s bílými skvrnami – harlekýn
modrá kočka s bílými skvrnami - bikolor
modrá kočka s bílými skvrnami – bikolor

Bílé skvrny mohou mít různý rozsah – od tzv. „tuxedo“, kdy bílé jsou pouze konce končetin, spodní strana hrudníku a břicho, přes „bikolor“ a „harlekýn“, až po zbarvení „van“, kdy naopak se barva vyskytuje jen na ocase a hlavě a zbytek těla je bílý. I u takto zbarvených koček se mohou vyskytnout nestejně zbarvené oči.

černá kočka s bílou skvrnou pod krkem
černá kočka s bílou skvrnou pod krkem

Někteří chovatelé předpokládají existenci alely pro zbarvení, kdy kočka má malou bílou skvrnu pod krkem, nebo pouze bílé tlapky.

Dnes jsme se seznámili s dalšími dvěma geny, které mají vliv na zbarvení srsti koček. Příště si objasníme zbarvení zvané colorpoint.

Foto: zdroj wikipedie

Uložit

13 komentářů u „Stručně o… barvách kočičí srsti. 2) Bílá“

   1. Co jsem tak vyčetla, hluchota bývá spojená s bílým zbarvením nebo bílou skvrnitostí u více druhů zvířat – hlodavců, fretek (bíle skvrnitých), koček, psů (bíle strakatí nebo merle zbarvení) i koní (strakatých). Vzácně i u lidí (Waardenburgův syndrom). Pro podrobnější info by to chtělo najít nějaké specializované odborné články.

     1. Pokud se u některého plemene vyskytuje častěji bílá skvrnitost nebo merle zbarvení, tak se dá předpokládat, že i hluchota bude častější.

  1. To je dáno poměrem barevných a bílých ploch. Pokud barevné plochy tvoří minimálně čtvrtinu a maximálně polovinu plochy těla, jde o harlekýna. Pokud barevné plochy tvoří minimálně polovinu a maximálně tři čtvrtiny plochy těla, je to bikolor (patří sem i tuxedo zbarvení).
   Nedá se to ovšem přesně stanovit, takže se určitě najdou jedinci, u kterých bude obtížné určit, jestli je to ještě harlekýn, nebo už bikolor :wacko:

Napsat komentář