Stručně o… lykoi

Plemeno koček s úplnou nebo částečnou bezsrstostí. Bylo vyšlechtěno v USA, kde byl poprvé objeven jedinec s genovou mutací pro bezsrstost.

lykoi
lykoi

Středně velká kočka podsadité, svalnaté postavy. Hlava ve tvaru lehce zaobleného klínu, uši velké, posazené vysoko na hlavě. Oči velké, tvaru vlašského ořechu, široce otevřené. Upřednostňuje se zlatá barva.

Plemeno se vystavuje pouze v celočerné prokvetlé barvě (část chlupů je černá, část bílá, jsou pravidelně promíchány). Jedinci v jiných barvách se nesmí vystavovat, je však možné je použít do chovu. Srst je na dotek jemná, krátká až středně dlouhá.

lykoi
lykoi

Částečná bezsrstost je zapříčiněna genovou mutací, kdy ne všechny chlupové folikuly v kůži jsou schopny vytvořit plnohodnotný chlup. Tato mutace je jiná než u plemene sphynx. V závislosti na věku jedince a na ročním období může být zvíře téměř bez srsti až téměř celé osrstěné. Vždy je bez podsady. Tento typ srsti dává zvířeti vzhled vlkodlaka, čemuž odpovídá název (lykoi – z řečtiny, znamená vlk).

Povahově se jedná o přátelské plemeno, které přilne k člověku.

Není uznáváno chovatelskou organizací FIFe. Je uznáváno chovatelskou organizací TICA.

Foto: zdroj wikipedie

 

Tohle je poslední článek o kočičích plemenech. Příště bude následovat série článků o barvách srsti koček a jejich dědičnosti.

Uložit

4 komentáře u „Stručně o… lykoi“

Napsat komentář