Stručně o… korat

Starobylé plemeno koček pocházející z Thajska. Zmínky o těchto kočkách je možno najít v thajských rukopisech z 16. století. V Evropě je poměrně vzácné.

korat
korat

Středně velká kočka lehce podsadité, svalnaté postavy. Hlava při pohledu zepředu má srdcovitý tvar s protáhlým nosem. Uši jsou v základně široké, vysoce posazené na hlavě. Oči velké, kulaté, jasně zelené barvy (u jedinců do 2 let věku mohou mít jantarovou barvu).

korat - detail hlavy
korat – detail hlavy

Srst ke krátká, přilehlá, jemná, bez podsady. Toto plemeno se chová v jediné barvě, a to stříbřitě modré. Barva musí být po celém těle jednotná, bez kresby nebo světlejších míst.

korat - mladí jedinci s dočasným jantarovým zbarvením oka
korat – mladí jedinci s dočasným jantarovým zbarvením oka

Vyskytují se i jedinci ve zbarvení lila, blue point a lila point, tato zbarvení však nejsou chovatelskou organizací FIFe uznávána.

korat - modrý (vzadu) a blue point
korat – modrý (vzadu) a blue point

Je to společenské plemeno, vyžadující hodně pozornosti. Dobře se snáší s ostatními kočkami, rádi si hrají. Nesnáší příliš velký hluk.

vyobrazení modré kočky (pravděpodobně korat) v thajském rukopise.
vyobrazení modré kočky (pravděpodobně korat) v thajském rukopise.

U tohoto plemene se vzácně může vyskytnout geneticky podmíněné nervosvalové onemocnění – gangliosidóza. Na toto onemocnění jsou k dispozici laboratorní testy.

Foto. zdroj wikipedie

3 komentáře u „Stručně o… korat“

Napsat komentář