Stručně o… egyptské mau

Pochází z Egypta. Do současné podoby byla vyšlechtěna v USA. Velmi se podobá kočkám vyobrazeným na malbách ze starého Egypta.

egyptská mau bronzová

Středně velká kočka štíhlé, svalnaté postavy. Klínovitá hlava lehce zaoblená, nos stejně široký po celé délce. Uši velké, v základně široké. Oči velké, mandlového tvaru, světle zelené (angreštové) barvy. Mladí jedinci do 18 měsíců mohou mít oči jantarové barvy.

egyptská mau stříbřitá

Srst krátká, hustá a lesklá, u kouřového zbarvení jemná a hedvábná.

egyptská mau kouřová

U tohoto plemene jsou uznány tři druhy zbarvení – bronzové černě tečkované (černá tečkovaná kresba na bronzovém základě), stříbřité černě tečkované (černá tečkovaná kresba na stříbřitě bílém základě) a černé kouřové (černá barva není vyjádřena po celé délce chlupu). Velikost, tvar ani symetrie skvrn nejsou důležité, hlavní je, aby byly jasně ohraničené a izolované. Na čele se objevuje typické M, na krku, končetinách a ocase jsou pruhy. Na hřbetě se vytváří 2 až 3 pruhy vzniklé slitím teček. U kouřových jedinců jsou tečky jen málo znatelné.

egyptská mau stříbřitá

Vykytují se i černí a modří jedinci, takové kočky nelze vystavovat. Je však možné je používat v chovu.

egyptská mau kouřová

Povahově jsou velmi inteligentní, aktivní a zvědavé. Mohou se naučit chodit na vodítku a aportovat. Umí se i hlasitě ozvat a být tvrdohlavá a majetnická.

egyptská mau bronzová

U tohoto plemene se může vyskytnout vyšší citlivost na některé léky a anestetika. Z genových laboratorních testů je k dispozici test na nedostatek enzymu pyruvátkinázy.

Foto: zdroj wikipedie

6 komentářů u „Stručně o… egyptské mau“

Napsat komentář