Stručně o… bengálské kočce

Byla vyšlechtěna křížením domácích koček s divokou kočkou bengálskou (Prionailurus bengalensis) v USA, kde patří k nejoblíbenějším plemenům koček. Oblíbené i u nás.

bengálská kočka černá s kresbou tečkovaná
divoká kočka bengálská

Středně velká až velká kočka silné, svalnaté postavy. Hlava relativně malá, uši středně velké. Oči velké, oválné, posazené daleko od sebe. Jejich barva závisí na zbarvení srsti, nejčastěji je zlatavá nebo zelená.

bengálský kocour černý s kresbou
bengálská kočka černě tečkovaná

Srst je krátká, přilehlá a jemná. Toto plemeno se chová pouze v barvě černé s kresbou (brown tabby), kde se může vyskytnout barmské (seal sepia, seal mink) nebo siamské zesvětlení (snow). Toto zesvětlení není však tak výrazné jako u siamských koček. Kresba je dvojího typu – mramorovaná (marbled) nebo tečkovaná (spotted). Tečkovaná může někdy vytvářet tzv. rozety – nepravidelné kroužky na bocích a hřbetě. Břicho je světlé barvy a vždy s kresbou.

bengálská kočka seal mink tečkovaná/rozety

Existují i bengálské kočky s delší srstí, někdy zvané kašmírské kočky, tyto však nejsou chovatelskými organizacemi uznávány.

bengálská kočka snow tečkovaná/rozety
bengálská kočka černá mramorovaná

Povaha je velmi aktivní, mají rády lov, vyžadují hodně pozornosti. Potřebují hodně prostoru. Dobře se snáší s jinými kočkami i psy.

Může se u nich vyskytnout geneticky podmíněné onemocnění – hypetrofická kardiomyopatie a progresivní retinální atrofie (PRA) – poškození oční sítnice vedoucí ke slepotě. K dispozici jsou genové laboratorní testy na PRA a nedostatek enzymu pyruvátkinázy.

Foto: zdroj wikipedie

8 komentářů u „Stručně o… bengálské kočce“

Napsat komentář