Stručně o… sibiřské kočce

Jedno z nejstarších plemen koček. Pochází z Ruska, oblíbené zejména v Evropě.

sibiřská kočka černá s kresbou

sibiřská kočka černá s kresbou, letní srst

Středně velká až velká kočka podsadité, svalnaté postavy. Výrazná hlava, uši středně velké, oči velké, lehce oválné, jejich barva závisí na barvě srsti. Lehce vypouklé čelo, nos je stejně široký po celé délce.

sibiřská kočka červená s kresbou

Srst je polodlouhá, dobře odpuzuje vodu. Na krku vytváří límec, ocas ze zvlášť bohatě osrstěn. Osrstění je uzpůsobeno drsným podmínkám místa původu. Letní srst je výrazně kratší než zimní. Vyskytuje se v mnoha barvách, plných (černá, červená), ředěných (modrá, krémová), želvovinové, s kresbou, stříbřité, s bílými znaky. Nejčastější je zbarvení s kresbou. Není povolena barva čokoládová, lila, skořicová, plavá.

sibiřská kočka černostříbřitá s kresbou a bílými znaky
sibiřská kočka černá s kresbou, profil

Kočky ve zbarvení colorpoint s modrýma očima (jako mají např. siamky, ragdollové a birmy) se nazývají něvská maškaráda (neva masquerade) a jsou některými chovatelskými organizacemi (včetně FIFe) považovány za samostatné plemeno.

něvská maškaráda s krémovými odznaky a kresbou
něvská maškaráda s modrými odznaky a kresbou

Povaha je vyrovnaná, hravá, velmi přilne k rodině, dobře se snáší s jinými domácími zvířaty. Má kladný vztah k vodě. Srst je nenáročná na údržbu.

U tohoto plemene jsou k dispozici laboratorní genové testy na geneticky podmíněná onemocnění – polycystické onemocnění ledvin (PKD) a nedostatek enzymu pyruvátkinázy.

Foto: zdroj wikipedie

10 komentářů u „Stručně o… sibiřské kočce“

Napsat komentář