Stručně o … siamské kočce

Pochází z Thajska (dříve zvaného Siam). Celosvětově velmi oblíbená.

Středně velká kočka s krátkou srstí. Tělo je velmi štíhlé, s dlouhýma nohama a tenkým ocasem. Hlava trojúhelníkovitá, s šikmýma mandlovýma očima modré barvy a velkýma, nízce posazenýma ušima.

siamská kočka seal point

Srst je krátká, přiléhavá, lesklá. U siamských koček se vyskytuje pouze zbarvení typu color point, tj. srst na těle je světlá, zatímco zbarvení se vyskytuje na hlavě, končetinách, ocase a u kocourů na šourku (stejně jako u birem a ragdollů). Barevné části těla mohou být jak v plné barvě (seal-tmavohnědá, čokoládová, červená), tak v ředěné (modrá, lila, krémová), s kresbou, želvovinové.

siamská kočka s lilovými znaky

Koťata se rodí bílá, teprve postupně se objevují barevné znaky. Plné zbarvení je dosaženo ve věku asi 2 let. Starší kočky také časem tmavnou i po celém těle.

siamská kočka s červenými znaky a kresbou

Plemena podobná siamské kočce, ale lišící se zbarvením a případně délkou srsti:

  • Orientální kočka – stavba těla jako siamské kočky, ale nevyskytuje se color point zbarvení, oči jsou zelené
  • Seychelská kočka – siamská kočka s bílými skvrnami
  • Balijská kočka – dlouhosrstá siamská kočka, srst je delší zejména na končetinách a ocase
  • Jávská kočka – dlouhosrstá orientální kočka
balijská kočka s čokoládovými znaky a kresbou
orientální kočka černá s kresbou
seyšelská kočka želvovinová

Dnešní siamské kočky se od původních značně liší, takže siamské kočky původního typu jsou někdy označovány jako thajské kočky a některými chovatelskými organizacemi považovány za samostatné plemeno.

siamská kočka původního typu

Povaha siamských koček je velmi živá, jsou společenské, akční, zvědavé a hlučné, není dobré je nechávat dlouho o samotě.

Siamské kočky mají vyšší sklony k výskytu nádorů, zejména na mléčné žláze, a k onemocněním trávicího traktu. Vyskytuje se u nich geneticky podmíněná atrofie sítnice (PRA), na níž jsou k dispozici genové testy. Dříve bývala u siamských koček velice běžná šilhavost a zálomky na ocase, v dnešní době je výskyt spíše vzácný.

Foto: zdroj wikipedie

6 komentářů u „Stručně o … siamské kočce“

Napsat komentář