Stručně o… ragdoll

Jedno z největších plemen koček. Bylo vyšlechtěno v USA z perských, barmských a siamských koček. Oblíbené i u nás. Slovo „ragdoll“ znamená „hadrová panenka“ a popisuje vlastnost těchto koček zcela se uvolnit při zvednutí ze země.

Velká kočka svalnaté postavy, obdélníkového rámce. Hlava klínovitého tvaru, středně velké uši lehce zaoblené. Oči oválné, vždy modré barvy (čím hlubší modrá, tím lépe).

ragdoll blue point

Srst je polodlouhá, hustá a jemná. Na krku tvoří límec, ocas je bohatě osrstěn, chlupy vyrůstají mezi prsty.

ragdoll seal s kresbou bicolor

Zbarvení je tzv. color point (akromelanické znaky), to znamená, že barva se vyskytuje pouze na hlavě včetně uší, končetinách, ocase a u kocourů na šourku. Zbytek těla je světlý, s postupujícím věkem tmavne. Kromě klasického color point zbarvení se u ragdollů vyskytuje tzv. mitted zbarvení (bílé znaky na tlapkách, které nemusí být tak přísně symetrické jako u plemene birma) a bicolor zbarvení ( bílé znaky na tlapkách a k tomu tzv. obrácené bílé V na obličeji).

ragdoll červený point

Koťata se rodí celá světlá, akromelanické znaky se začínají objevovat ve věku 1 – 2 týdnů. Zbarvení srsti je plně dokončeno ve věku 2 let.

Barva znaků může být plná (černá-seal, čokoládová-chocolate, modrá-blue, lila-lilac, červená-red, krémová-cream) nebo s kresbou (tabby). Možné je také želvovinové (tortie) zbarvení (kombinace černé nebo čokoládové nebo modré nebo lila s červenou nebo krémovou).

ragdoll seal mitted

Ragdoll je podobný plemeni birma, od něhož se liší zejména velikostí (birma je menší) a částečně také tvarem hlavy a stavbou těla.

ragdoll seal s kresbou point

Povaha tohoto plemene je vyrovnaná a klidná, přítulná a zvědavá, velmi přátelská i k cizím lidem a ostatním domácím zvířatům. Špatně snáší samotu.

U tohoto plemene se může vyskytnout geneticky podmíněná hypertrofická kardiomyopatie (HCM). Dále má ragdoll větší sklony k onemocnění vylučovacího systému.

Jsou k dispozici genové testy na HCM a PKD (polycystické onemocnění ledvin).

 

Foto: zdroj Wikipedie

7 komentářů u „Stručně o… ragdoll“

Napsat komentář