Vyloveno z drabblat

Dalšími třemi kousky si připomeneme drabblátka z dubna 2014.

Téma č.19: Ví o nás
Drabble: Domovní znamení
Kdysi bývaly na domech nenápadná znamení. Tu vryp, tu křížek, šišatý ovál… a všichni zasvěcení věděli, že v tomto domě se nedočká žebrák ani suché kůrky, že tady naopak za práci dostane večeři i nocleh, tady že je vydřiduch a vyděrač, co za hodně práce dá jen málo muziky a podobně. Myslím si, že nějak podobně jsou domy označené pořád. Jen tam nejsou křížky či vrypy, ale někde pěkně při zemi je kočičí čůrbook:

„Sem nelez. Kopou.“
„Bacha, vzteklej štěkal!“
„Tady ti nic nedaj, kámo, máš to marný!“
„Plně obsazeno!“
„Jsi v nouzi? Jdi sem!“

Není úniku.
Ví o nás.

Téma č. 20: Transakce
Drabble: Nejzvláštnější transakce jsou ty, které nečekáte
Kdysi to začalo výměnou pazourku za vydělanou kůži. Pak se na trhu objevilo stříbro, zlato, časem se vše přetavilo v peníze, které nyní hýbou světem. Ale ne celým. Jsou komodity, které za peníze nedostanete.

Nejzvláštnější transakce jsou ty, které nečekáte.

Třeba když vám kocour netýkavka poté, co jej vyléčíte z virózy, sám vyleze na klín. Jindy to už neudělá. Jen tehdy a jen jedenkrát.

Nebo když vám jiný kocour přesně na první výročí, kdy jste jej přijali do domu, přinese až do ložnice tlustou vypasenou myš. Jen tehdy a jen jedenkrát.

Neoslňují nás leskem drahých kovů. Jen láskou. Ale nádherně…

Téma 21: Cesta pravé ženy
Drabble: Není to lehké
Když má kočka koťata, jde jí z cesty i ten největší kocour. Brání je ze všech sil, opatruje je dnem i nocí, hlídá je jako oko v hlavě. Dokáže však, vedena hlasem přírody, své dospělé děti nekompromisně poslat do světa. Neznám kočku, která by opatrovala dospělé potomky, nosila jim jídlo, zabezpečovala domov. Tak hlas přírody nepraví. Dala jsem ti své znalosti, naučila jak a co lovit, kam se schovat, jsi dospělý, běž a poper se se životem.

Nenechme se svést z cesty, nepodřizujme svůj život životu jiných, byť těch nejbližších. Poučme se. Milujme děti, ale postavme je na vlastní nohy.

6 komentářů u „Vyloveno z drabblat“

Napsat komentář