Stručně o… birmě

Dnes se podíváme na nádherné modroočky, úžasné birmy.

Jiné názvy jsou svatá birma nebo posvátná kočka z Barmy.

brmaPodle pověstí pochází z Barmy (odtud její pojmenování – z francouzského výrazu pro Barmu), ale základy chovu byly položeny ve Francii.

Středně velká kočka s širším obličejem, plnými tvářemi a „římským“ nosem. Uši jsou nasazené ani příliš vysoko na hlavě, ani příliš nízko. Jejich šířka u základny je stejná jako výška. Oči středně velké, kulatého tvaru a sytě safírově modré.

Srst je polodlouhá, hedvábná, málo plstnatí. Zbarvení birem je tzv. color point (akromelanické znaky), to znamená, že barva se vyskytuje pouze na hlavě včetně uší, končetinách, ocase a u kocourů na šourku. Zbytek těla je světlý, s postupujícím věkem tmavne.

Specifickým znakem birem jsou „ponožky“ –  čistě bílé konce tlapek na všech čtyřech končetinách. Na předních tlapkách by měly končit maximálně u metakarpálu (nadprstí), na zadních jsou tolerovány i trochu vyšší. Důležitá je i jejich symetrie,  minimálně stejná na předních či zadních tlapkách, v ideálním případě stejná na všech čtyřech.

Birman_male 2,5 roku blue point
„Ponožky“ u kocourka blue point
blu point symetrické ponožky
Naprosto „předpisové ponožky“ u kočky blue point

Koťata se rodí celá světlá, akromelanické znaky se začínají objevovat ve věku 1 – 2 týdnů. Zbarvení srsti je plně dokončeno ve věku 2 let.

Birmakitten koťata po narození
Koťata, pár hodin po narození – celá světlá.

Barva znaků může být plná (černá-seal, čokoládová-chocolate, modrá-blue, lila-lilac, červená-red, krémová-cream) nebo s kresbou (tabby).

Birma_seal_u_tortie_point půl roku
Půlroční koťata, vlevo černě želvovinová, vpravo seal

Možné je také želvovinové (tortie) zbarvení (kombinace černé nebo čokoládové nebo modré nebo lila s červenou nebo krémovou).

birma Blue-Point
Blue point – s modrými znaky
Bluepoint
Opět blue point

Birmy jsou inteligentní a klidné, dobře přizpůsobivé a komunikativní. Nemají problémy s dětmi v domácnosti.

blue tabby point
Blue tabby point – modrá s kresbou
seal point s myší
Seal poin – s černými znaky
seal tabby point
Seal tabby point – černá s kresbou

U tohoto plemene se může vyskytnout hypetrofická kardiomyopatie (HCM). Jedná se o závažné srdeční onemocnění, u kterého se předpokládá dědičný původ (autozomálně dominantní).

Je možné nechat udělat u birem genetické vyšetření na PKD (polycystické onemocnění ledvin) – toto onemocnění se k birmám dostalo díky přikřižování perských koček (v procesu šlechtění), u nichž se PKD často vyskytuje.

8 komentářů u „Stručně o… birmě“

Napsat komentář