Stručně o… dutině ústní, zubech, dásních

S dalším čtvrtkem tu máme další „veterinární okénko“. Dnes se našim kočkám koukneme do tlamky…

Kočkoun má v průběhu života dvě sady zubů. První, mléčný chrup, se skládá z 26 zoubků a objevuje se kolem 2-4 týdnů věku. Tento chrup vydrží přibližně do půl roku věku, kdy postupně dochází k přezubení, a mléčné zuby nahradí trvalý chrup připravený pro chytání kořisti, celkem 30 zubů.

V průběhu přezubení může dojít k mírnému zánětu dásní, které se vyznačuje červenou linkou vinoucí se kolem linie zubů, který však většinou samovolně vymizí, jakmile dojde k dokončení přezubení. Není nic neobvyklého, že při výměně zubů nenacházíme žádné vypadané. Běžně se stává, že kočkoun zuby spolkne a ty projdou trávicím ústrojím. Výjimkou také není v tlamičce stav, kdy místo 2 špičáků v horní a dolní dásni najdeme špičáky 4 namáčklé těsně na sobě. Ve většině případů mléčné špičáky samovolně vypadnou a není zapotřebí zásah veterináře. Pokud by do přibližně 7-8 měsíců věku nadbytečné špičáky nevypadly, je na místě návštěva veterinární ordinace. Jestliže však špičáky, či zuby celkově vykazují jakýkoliv neobvyklý směr růstu a je zřejmá deformace chrupu, je vhodné navštívit veterináře hned.

Počet zubů se může v průběhu života snižovat, ať už následkem zranění nebo onemocnění. Někdy je zapotřebí vyjmout jeden či i více zubů současně.

Mezi nejčastější příčiny poškození kočičího chrupu patří periodontitida, stomatitida/gingivitida a zlomeniny zubů.

Zlomeniny zubů vyžadují včasný veterinární zásah. Když dojde ke zlomenině či odštípnutí zubu a je narušena struktura korunky, je zubní dřeň vystavena přirozenému prostředí v dutině ústní. Pokud si všimneme takto postiženého zubu a vidíme růžovou (živou) či černou (odumřelou) tkáň, je nutné okamžitě navštívit veterináře. Jedná se o bolestivé zranění, a pokud není vhodně ošetřeno, může dojít až vážným infekcím. Záleží na rozhodnutí veterináře, zda se pokusí zub zachránit, nebo zda dojde k jeho extrakci.

Pod stomatitidou rozumíme zánět, který postihne celou tlamičku.

Stomatitis

Gingivitida je zánět dásní. V obou případech se jedná o zánět, jehož příčinou je hromadění zubního plaku a tvorba kamene, které vedou k množení bakterií. Nejdříve dochází k hromadění plaku, který působením prostředí v dutině ústní na zubech mineralizuje v zubní kámen, což usnadňuje další ukládání plaku a následně k jejich proniknutí pod dáseň a ke vzniku zánětlivého onemocnění. Gingivitida/stomatitida nevede k trvalému poškození dásně a k následné extrakci zubů, pokud je včas podchycena a léčena. Jestliže dojde k zanedbání, může onemocnění přerůst do periodontitidy.

Zánět dásní – gingivitis

Periodontitida je zánětlivý stav zubního aparátu, který je nevratný. Dochází při něm k poškození uchycení zubu jak v dásni, tak v čelisti a důsledkem je ztráta a trvalé poškození chrupu.

V souvislosti s onemocněním chrupu a dutiny ústní je třeba zmínit i fakt, že dlouhodobé neléčené záněty zatěžují organismus bakteriemi, které procházejí skrz poškozené dásně do krevního řečiště a důsledkem je onemocnění jater, ledvin a srdce. Proto není dobré odkládat léčbu, pokud si všimneme jakýchkoliv problémů v dutině ústní našeho kočkouna. Stejně tak pokud se záněty v dutině ústní brání léčbě, není od věci zaměřit se při hledání příčiny na některý z uvedených orgánů.

U koček s problémy v dutině ústní si můžeme všimnout špatného dechu (jako masožravcům je kočkám z tlamičky cítit zápach, tento však nesmí být hnilobný; sladký pach by mohl značit cukrovku; močovitý až čpavkovitý problémy s ledvinami), zarudlých dásní, případně hnisavých ložisek, kočičích tendencí hrabání do tlamičky a jedním z nejviditelnějších příznaků je odmítání tvrdého jídla, granulí a preferování měkké stravy a i zde je zřejmá bolest při jídle. Proto se nebojme v případě podezření na nějaký problém kočkouna odchytit a otevřít tlamičku a prohlédnout její stav.

Veterinář zvolí vhodnou léčbu – přeléčení antibiotiky, odstranění zubního kamene pod anestézií, či rovnou extrakci zubů.

Jako prevenci zubního plaku a kamene je vhodné pravidelně kočce čistit chrup (existují speciální pasty a gely pro kočky), zvláště pokud převážnou částí její stravy jsou konzervy a kapsičky. Podávání syrového masa nejlépe ne úplně libového masa má pozitivní vliv na čištění zubů. Granule pomáhají také k odstranění zubního plaku a pokud je kočka náchylnější k jeho tvorbě, je možné zvolit granule přímo určené pro péči o chrup (ty jsou ale nevhodné, pokud byl již diagnostikován zánět).

Problémy v dutině ústní mohou způsobit zdravotní komplikace v jiné části těla a stejně tak zdravotní problémy v jiné části těla se mohou projevit jako záněty v dutině ústní. Proto je nutné věnovat kočičímu chrupu a dásním pozornost a nezanedbávat péči o ně.

6 komentářů u „Stručně o… dutině ústní, zubech, dásních“

Napsat komentář