Stručně o … FLUTD

Další čtvrtek a s ním článek o další nemoci, tentokrát to bude o onemocnění  dolních močových cest – Feline Lower Urinary Tract Disease.

FLUTD souhrnně označuje celou řadu onemocnění močového ústrojí; vznik různých typů kamínků, ucpání močové trubice a zánět močového měchýře. FLUTD může mít různé příčiny, ale kočky vykazují podobné, poměrně snadno rozpoznatelné příznaky, avšak pro jednotlivá onemocnění těžko specifikovatelné, mezi něž patří potíže s močením, bolest při močení, projevující se pomňoukáváním, zvýšená četnost močení (v hrudkujícím stelivu je možné vysledovat větší počet hrudek o velmi malých velikostech, které ukazují, že kočka jen „učůrává“), není výjimečná ani přítomnost krve v moči. Postižené kočky mohou věnovat také větší pozornost očistě pohlavních orgánů. Pro člověka nepříjemným projevem zdravotního problému u kočky je její nečistotnost, močení mimo kočičí toaletu, kterým ukazuje na problém. Kočkoun může také vyhledávat chladnější místa pro odpočinek, jako je umyvadlo, vana či dlaždičky. Dá se říct, že příznaky jsou velmi podobné lidskému zánětu močových cest s tím, že pro kočky nejsou tyto o nic příjemnější než pro člověka, proto je namístě neotálet s návštěvou veterináře, neboť při zanedbání může onemocnění skončit až smrtí.

FLUTD nemá jasnou a jedinou příčinu, může jít o souhrn několika faktorů, mezi něž patří nedostatečný příjem tekutin, stres, obezita, cukrovka, špatná výživa, infekce, odchylky od běžné anatomie močových cest, nádory. Přesto je třeba zdůraznit, že i když projevy onemocnění mohou být stejné, mohou mít jinou příčinu a pro správnou diagnostiku je přínosné, když majitel zná dobře svou kočku a její běžné návyky a dokáže určité odchylky od normálu zaregistrovat a reagovat včas a dobře popsat situaci ošetřujícímu veterináři.

Pro diagnostiku onemocnění je zapotřebí odebrat moč a tu vzít s sebou k veterináři. Moč musí být odebrána do čisté nádobky bez jakýchkoliv nečistot, vč. kočkolitu, neboť ty mohou výsledky zkreslit. Stejně tak by moč měla být čerstvá, max. dvě hodiny po odebrání. Pokud není možné odnést moč hned, je nutné uskladnit ji v chladu a temnu (nejlépe lednička). Dalším krokem je odběr krve a případně rentgen a sonografie. Souběžně s tím musí veterinář kočku vyšetřit, zjistit stav jejího močového měchýře a stanovit vhodnou léčbu.

Idiopatický zánět močového měchýře je nejběžnější diagnóza, která je užívaná v případě, kdy je vyloučená jiná příčina onemocnění, jako např. močové kameny, obstrukce či anatomické abnormality. Kočky se pokoušejí častěji močit v důsledku potíží s močovým měchýřem, v moči bývá nalezena krev, pokud se nejedná o obstrukční postižení močových cest, příznaky běhemkrátké doby vymizísamovolně nehledě na léčbu. Studie ukázaly, že jako u lidí, může být i u koček příčinou idiopatického zánětu močového měchýře stres. A možnými příčinami stresu mohou být změny v prostředí, kde se kočka pohybuje, změny v jídelníčku či změna jídelního rozvrhu a stejně tak přírůstek do rodiny, ať už kočičí, či třeba lidský. Při snížení podnětů ke stresu dojde i ke snížení četnosti epizod zánětu močového měchýře. Ačkoliv existují diety pro řešení problémů s močovými cestami, pro neobstrukční záněty močového měchýře se jejich nasazení jeví jako neopodstatněné.

 

Urolitiáza, močové kameny jsou kamínky v močových cestách tvořené minerály. Pro diagnostiku kamínků je zapotřebí vyšetření pH moči a případná prohlídka pod mikroskopem. Kamínky jsou viditelné a je zřejmý rozdíl mezi nejčastějšími dvěma typy kamínků, kterými kočky trpí, a to struvity a oxaláty (šťavelan vápenatý), případně rentgen či sonografie. Poměrně často je nutné jejich chirurgické odstranění z močových cest, neboť kameny mohou způsobit jejich ucpání.

Struvity jsou šutříky, které vznikají v příliš zásadité moči (pH kočičí moči se pohybuje v hodnotách 6-6,4). Tento typ šutříků je možné nasazením vhodné diety rozpustit. Běžná kočičí strava klade důraz na snížení množství hořčíku a udržení pH moči v kyselé hladině. Procento struvitů se při onemocnění FLUTD poslední dobou snižuje. Pravděpodobně i v důsledku snahy o jejich prevenci, bohužel, souběžně s klesáním počtu struvitových onemocnění se zvyšuje procento diagnostikovaných oxalátů.

Oxaláty jsou šutříky vznikající v příliš kyselé moči, jedná se o kameny nerozpustného typu a nelze nasadit pro jejich redukci vhodnou dietní stravu. K jejich odstranění bývá zapotřebí chirurgický zákrok.

V obou případech existuje velká pravděpodobnost návratu vzniku kamenů, a proto je vhodné nasadit příslušnou preventivní veterinární dietu a při volbě stravy dodržovat pravidla a neexperimentovat.

Uretrální obstrukce, zátka způsobující ucpání močových cest, která je velmi nebezpečná a někdy s fatálními následky. Pokud dojde k ucpání močových cest, začnou selhávat ledviny, které nezvládají zpracovat toxiny z krve, a nastane nerovnováha elektrolytu, v důsledku toho kočka upadne do bezvědomí a následuje selhání srdce. K tomu všemu může dojít ve velmi krátké době, během 24-48 hodin. K obstrukci může dojít i v důsledku přítomnosti některých z uvedených typu šutříků, ty jsou však jen jednou z příčin ucpání. Močová trubice se skládá z měkké tkáně, z hustého materiálu s proměnlivým množstvím minerálů, z buněk a hlenu, jejichž smícháním může dojít k vytvoření „zátky“. V tomto případě jsou více postiženi samci, neboť jejich močová trubice je užší a delší než u koček a tudíž hůře průchodná.

Řešení ucpání obvykle zahrnuje katetrizaci, u kočky, která není v bezvědomí, je zapotřebí podání uklidňujících léků či anestezie. Po katetrizaci se další léčba odvíjí od aktuálního stavu kočky, dehydratace a elektrolytická nerovnováha se řeší nitrožilním podáváním tekutin, antibiotika řeší problém s bakteriemi a někdy jsou zapotřebí léky pro obnovení činnosti močového měchýře. Hospitalizace může být několik dnů až týdnů, dle situace.

Pokud se problém s ucpáváním vrací navzdory důsledné lékařské péči, je možné zvážit krok, který je považován za poslední možnost řešení problému. A tím je perineální uretrostomie, což je chirurgické odstranění penisu a úzké části močové trubice. Bohužel, i toto řešení může sebou přinést další úskalí, od zúžení v místě chirurgického zákroku, přes inkontinenci, až po zánětlivá onemocnění. Z těchto důvodů se k němu přistupuje, až když selže veškerá dostupná léčba.

Medikamenty nasazované v případě FLUTD jsou antibiotika, analgetika, spasmolytika, přípravky na podporu imunitního systému.

Jako vhodná prevence se jeví častější krmení malými porcemi, podávání mokré stravy (konzervy, kapsičky), vždy k dispozici dostatečné množství čerstvé vody nejlépe umístěné na vícero místech v bytě, není zapotřebí vyloučit ze stravy granule, ale v případě recidiv urolitiázy je třeba podávat veterinární dietní granule. Není dobré kombinovat diety na okyselení moči s dalšími přípravky se stejným účinkem, neboť mohou způsobit acidózu metabolismu, zhoršenou funkci ledvin a minerální nerovnováhu. Pro vyloučení stresu jako spouštěče onemocnění je třeba omezit větší změny prostředí, případně využít některé dostupné prostředky pro navození „psychické pohody“ a umístění toalety do klidného místa. Stejně tak je dobré poskytnout kočce dostatek pohybu k eliminaci obezity jako jedné z příčin FLUTD.

5 komentářů u „Stručně o … FLUTD“

Napsat komentář