Ťapička, kočka mého dětství

Jako malá holka jsem trávila každý víkend a celé léto u babičky na vesnici. Babička už byla dost stará a neměla žádná zvířata, která by mohl člověk poňuchat a pomazlit. Celé dny jsem si hrála na zahradě, která sousedila s hospodářskou usedlostí, V té měli naopak zvířat plno – ovečky, kozy a spoustu plachých koček. A jedna z těchto koček chodila přes naší zahradu lovit do polí. Moc jsem si jí chtěla pohladit, ale vždycky rychle utekla pryč. Přemýšlela jsem, jak ji nalákat, aby ke mně šla.

Babičce jsem začala tvrdit, jak moc mám ráda tavený sýr, i když mi vlastně vůbec nechutnal. Pokaždé jsem si vzala dva, sedla si na zahradu a čekala. Seděla jsem bez hnutí, v natažené dlani položený sýr a tvářila jsem se, že jsem neživá věc. Sedávala jsem tam naprosto pravidelně, ve stejnou dobu. Ze začátku mé snahy kočička rychle proběhla pryč, ale postupem času se ke mně začala přibližovat. Každý den o kousek blíž. Až jednou usoudila, že nebezpečí nehrozí a vzala si sýr z mé dlaně.

Ten pocit, když mně její fousky zašimraly na dlani, to se nedá popsat. Z očí se mi začaly koulet tiché slzy štěstí. Měla jsem kamarádku. Dala jsem jí jméno Ťapička, ani nevím proč. Tak jako jsem dřív čekávala já na ni, tak ted‘ ona čekala na mne. Zvykla si, že kdykoliv přijdu na zahradu, vždycky pro ni něco mám. Už z dálky jsem viděla, jak ke mně běží, ocásek nahoru a vítá mě mňaučením. Po nakrmení jsme si spolu hrály a ona předla jako kolovrátek. V těchto chvílích jsem byla nejšťastnější holčička pod sluncem. Ťapička mi dala tolik lásky, že zůstala zapsaná v mém srdci dodnes. Jak já se těšila na každé prázdniny, každý víkend, až se zas spolu uvidíme!

To už babička samozřejmě věděla, kam se ztrácejí sýry a maso, které jsem ve velkém znárodňovala. Nezlobila se ale, a sama začala kočičku krmit, když jsem tam nebyla. To už se Ťapička oficiálně přestěhovala k nám. Byla mi věrným kamarádem po dalších osm let.

Teď už Ťapička dávno běhá za Duhovým mostem a já doufám, že si někdy vybaví vzpomínku na holčičku, kterou naučila milovat kočičky.

Ilustrativní foto, zdroj Pinterest, nalezeno na webu caturday.tumblr.com

7 komentářů u „Ťapička, kočka mého dětství“

Napsat komentář