Kočka Shirocco se ptá, jestlipak víte, proč se říká…

Máme sváteční pondělí a tak Shirocco napadlo, že byste třeba měli i chvilku času na takový malý testík. Odpoutáme se dnes od koček, a zkusíme přijít na to, kde se v naší mluvě vzaly některé obraty.

Běžně je používáme, známe jejich význam, ale občas už ani nevíme, na základě čeho vznikly. Každý z osmi výrazů, které budou následovat, má tři možná vysvětlení. Jen jedno z nich je  správné. Pořádně si odpovědi promyslete. Nikam je ale neposílejte, vyluštění testu se objeví v tomto článku ještě dnes, kolem šesté hodiny večerní – dochází ke změně – výsledek bude uveřejněn zítra, tj. 29. 9. 2015 v 9.00 hodin. Potom se budete moci podívat, zda jste odpověděli dobře a jak úspěšní jste v testu byli. Samozřejmě si můžete pomoci s tetou Wiki a strejdou Googlem, ale myslím, že tentokrát by to nebyla ta pravá hra. Podváděli byste jen sami sebe…Zkuste to bez nich, co vy na to?

1. otázka:
Když slyšíme: „Máš tu pěkný brajgl!“ znamená to, že jsme si s úklidem moc nelámali hlavu. Kdopak to vlastně byl, ten Brajgl, po kterém nám zůstalo toto úsloví?
a) Rakouský lupič a násilník z 16. století, pověstný tím, že za sebou zanechával velký nepořádek.
b) Vlámský malíř z 16. století, jehož obrazy byly plné života, zachycovaly velké množství postav, byly symbolem jakéhosi chaosu.
c) Italský sochař z 16. století, jehož sochy se vyznačují chaotickými propletenými údy, nepřirozeným držením těla a groteskními obličeji.

2. otázka:
Často říkáme – jezdíš jako širón, nebo ten jede jako širón. Kdo nebo co je ale původní Širón?
a) Konstruktér a zkušební jezdec prvního parního automobilu. Stroj byl těžkopádný a hlučný, ale na svou dobu velmi rychlý, proto se ho okolí bálo.
b) Město, kde probíhaly první jízdy nového vynálezu – jízdního kola, které fungovalo na principu dnešních dětských odrážedel, mělo řiditelné přední kolo a jezdec se odrážel nohama. Původní znění bylo – jezdíš jak v Širónu.
c) Automobilový závodník, který ovšem nejezdil nikdy jako blázen, ale naopak s rozumem, ale odvážně, vlastním stylem a notnou dávkou gentlemanství.

3. otázka:
Kolumbovo vejce. Určitě jste ten výraz někdy slyšeli, značí rozseknutí záludné otázky způsobem, který nebyl očekáván, ale současně je tak geniálně jednoduchý, že by to dokázal udělat každý. Kdo ale byl onen Kolumbus?
a) Slavný hvězdář, který objevil prstence Saturnu.
b) Slavný mořeplavec, který doplul na Bahamy a objevil tím Ameriku.
c) Slavný badatel, který jako první došel k pramenům Nilu.

4. otázka:
Že má občas někdo doma binec jako v chlívku, to se může stát. Ovšem Augiášovy chlévy, to byla jiná liga. Byly to třicet let nevykydané stáje krále Augiáše, které však jeden známý silák dokázal vyčistit během jednoho dne. Víte, jak se jmenoval?
a) Hérakles.
b) Théseus.
c) Daidalos.

5. otázka:
To je ale grázl, si občas ulevíme na adresu nějakého nezvedence. Víme ale, kdo byl ten původní grázl, jehož jméno se stalo synonymem lumpa?
a) Známý anglický politik z 19. století, který peníze na své kampaně získával podvody.
b) Nelítostný ruský vrah z 18. století, který své oběti nejen zabíjel, ale i pojídal.
c) Šéf loupežnické tlupy, který na přelomu 18. a 19. století trápil se svou tlupou obyvatele českorakouského pomezí.

6. otázka:
Už jste někdy slyšeli termín: „To je tvrdé jako štolverk!“? Z čeho asi tak vznikl?
a) Podle tvrdých karamel, vyráběných stejnojmennou firmou.
b) Podle druhu mramoru, těženého ze stejnojmenného lomu.
c) Podle tvrdých homolí cukru, vyráběných stejnojmennou firmou.

7. otázka:
Ta ženská je učiněná Putifarka! Ano? A kdo vlastně byla ta první paní Putifarová?
a) Krásná špionka, nasazená na důstojníka protivníkovy armády.
b) Starší žena, která neprávem obvinila mladého otroka ze znásilnění, když jí nebyl po vůli.
c) Starozákonná vědma, působící v Delfách.

8. otázka:
„Copak to nikdo nevidí? Vždyť je to jenom Potěmkinova vesnice, ve skutečnosti žádná práce udělaná nebyla,“ zuříme občas. Kdopak nám to stavěl ty pověstné vesnice?
a) Generální tajemník ÚV KSSS, ve funkci kvůli tomu jen krátce v roce 1953.
b) Majitel stavební firmy, která proslula nekvalitními pracemi.
c) Ruský šlechtic, jeden z milenců carevny Kateřiny II. Veliké.

Dospěli jste až do konce a víte, nebo si myslíte, že víte, jaké jsou správné odpovědi? Prosím, nepište je do komentářů, napište si je doma na kousek papíru nebo je uložte v hlavě, ale nekažte hru ostatním. Do komentů raděj napište, zda vás test bavil a zda byste podobný přivítali i někdy v budoucnu. A těšte se na večerní vyluštění, kdy zjistíte, jestli vás vaše paměť a znalosti neklamou…

 

 

 

 

 

 

 

9 komentářů u „Kočka Shirocco se ptá, jestlipak víte, proč se říká…“

Napsat komentář